TEKNIKA zrealizowała linię w Stolbud Włoszczowa

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Suszenie

fot. TEKNIKA

Suszenie


Lakierowanie

fot. TEKNIKA

Lakierowanie

Szlifowanie

fot. TEKNIKA

Szlifowanie

Podnoszenie skrzydła

fot. TEKNIKA

Podnoszenie skrzydła

Podnosink pneumatyczny

fot. TEKNIKA

Podnosink pneumatyczny

Piec suszący

fot. TEKNIKA

Piec suszący

W Stolbud Włoszczowa włoskie technologie czuwają nad doskonałym efektem końcowym oraz idealnie gładką i trwałą powierzchnią skrzydeł drzwiowych. Główny trzon linii stanowią maszyny Cefla oraz Costa. Za projekt i wdrożenie, w tym pełną automatyzację procesów logistycznych na ciągu lakierowania skrzydeł drzwiowych odpowiadali specjaliści z firmy TEKNIKA. 

Wyrazista kolorystyka i minimalistyczne wzornictwo wymagają szczególnej dbałości o jakość. Osiągnięcie idealnej bieli i jednocześnie przekazanie klientowi gwarancji, że kolor zachowa swój odcień podczas długich lat intensywnego otwierania i zamykania drzwi to podstawa przewagi konkurencyjnej. Uzyskanie trwałej powłoki lakierniczej i do tego spełnienie wymagań odnośnie stosowanych we wnętrzach lakierów to kolejne wyzwania zarówno dla producenta drzwi, jak  i dostawcy technologii.  

W przypadku współpracy Stolbud Włoszczowa oraz specjalistów z firmy TEKNIKA, zdobywających od ponad 19 lat doświadczenie w największych zakładach produkcji mebli czy stolarki w Polsce, udało się osiągnąć zamierzony efekt. Z linii produkcyjnej w miejscowości Włoszczowa schodzą skrzydła drzwiowe lakierowane w technologii 3D ekologicznymi farbami wodnymi utwardzanymi promieniami UV. Wszystko odbywa się w pełni automatycznie: od załadunku, do odbioru gotowego produktu.

» Kluczowa w lakierowaniu drzwi jest precyzyjna logistyka
 
W procesie lakierowania kwestie logistyki są kluczowe, ponieważ między poszczególnymi operacjami trzeba przenieść dość duży i ciężki element (skrzydło o długości nawet 2,2 metra i szerokości do 120 cm) zachowując przy tym ostrożność. W przypadku pracy ludzkiej często dochodzi wówczas do uszkodzeń powłoki, krawędzi czy nawet upadku wyrobu, dlatego nieporównywalnie zwiększa się bezpieczeństwo i jakość, wprowadzając zaawansowane systemy automatyzacji transportu – mówi  Grzegorz Chylak, dyrektor sprzedaży TEKNIKA SA.

Pomiędzy maszynami, od urządzenia czyszczącego SmartClean marki Sorbini, przez szlifierki Costa S i automat lakierniczy Easy, po piec suszący VN 2000, formatki przenoszone są transporterami i systemami podnośników ciśnieniowych. W linii pracującej w Stolbud Włoszczowa zastosowano również przenośnik wiatrakowy obracający ogromne skrzydła z wyjątkową lekkością.
Pierwszym wyzwaniem, jakiego musieli podjąć się projektanci linii, było to, że do lakierowania kierowane są formatki skrzydeł z nawierconymi otworami i gniazdami. Podczas procesu aplikacji powłoka musi być naniesiona z tą samą dokładnością zarówno na szeroką płaszczyznę drzwi, jak i wąskie, frezowane krawędzie. Zdecydowano się więc na zastosowanie technologii natrysku, instalując dwuramienny automat lakierniczy Easy (sprawdzony od lat w wielu zakładach), ale wciąż udoskonalany przez włoskich specjalistów z CEFLA. Jego  wyjątkowa precyzja, bazująca na czujnikach optycznych rozpoznających elementy i dokładnym dopasowaniu natrysku, gwarantuje nie tylko uzyskanie idealnej powłoki, ale także oszczędność lakieru. Easy wyróżnia się również systemem kontroli przepływu powierza. Dla producenta drzwi liczy się również fakt, że Easy, gwarantując precyzję znaną w produkcji małych frontów meblowych, jest w stanie uszlachetniać powierzchnię także bardzo dużych formatek drzwiowych.

» Szlifowanie w szerokim formacie

Do procesów szlifowania, w tym szlifowania międzyoperacyjnego, w linii Stolbud Włoszczowa zastosowano szlifierki szerokotaśmowe Costa z serii S, doceniane także w produkcji podłóg drewnianych czy frontów meblowych. Operator na dużym, kolorowym wyświetlaczu steruje wszystkimi parametrami obróbki, może także uprościć operacje korzystając z zapamiętanych w systemie standardowych programów produkcyjnych.
 
» Suszenie promieniami UV

Piec suszący VN 2000  5600 to najbardziej zaawansowane urządzenie do duszenia elementów pokrytych lakierami wodnymi i rozpuszczalnikowymi, wymagających długiego czasu utwardzania. Jego pionowa konstrukcja zapewnia oszczędność miejsca w hali produkcyjnej. Odparowywanie, suszenie i chłodzenie – wszystkie te procesy realizowane są przy pomocy czystego powierza gwarantującego najwyższą jakość uzyskanej powłoki. Odpowiedzialne są za to zaawansowane filtry powietrza z recyrkulacją, gwarantujące jednocześnie minimalne zużycie energii. Procesy logistyczne usprawniają tu drzwi przesuwne wahadłowe.  
  
W piecu nie mamy żadnych przenośników łańcuchowych, jedynie bardzo delikatne dla formatek przenośniki taśmowe pracujące w ruchu jednostajnym – mówi Grzegorz Chylak. – Mamy tu także opatentowany system centrujący taśmę, zmniejszający ruch poprzeczny pasa i jednocześnie zwiększając jego odporność na działanie czynników termicznych i mechanicznych.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!



Kontakt do redakcji oknonet.pl


SIGMA AIR UTILITY – innowacja w zakresie zasilania sprężonym powietrzem

SIGMA AIR UTILITY – innowacja w zakresie zasilania sprężonym powietrzem

SIGMA AIR UTILITY firmy KAESER KOMPRESSOREN oferuje wiele...

Konsekwentny rozwój SAPOR dzięki nowoczesnym rozwiązaniom elumatec

Konsekwentny rozwój SAPOR dzięki nowoczesnym rozwiązaniom elumatec

SAPOR to rodzinna firma z ponad 25-letnią tradycją na...

Jubileusz 10-lecia działalności Emmegi Niemcy

Jubileusz 10-lecia działalności Emmegi Niemcy

W dniach 15-17 listopada 2017 roku Emmegi Niemcy...

Eko-Okna inwestują w kolejne maszyny elumatec

Eko-Okna inwestują w kolejne maszyny elumatec

Eko-Okna po raz kolejny poczyniły kroki w kierunku...

Produkcja stolarki aluminiowej w FAKRO na maszynach Mecal

Produkcja stolarki aluminiowej w FAKRO na maszynach Mecal

FAKRO, przy współudziale specjalistów z firmy Pressta...



» Więcej na subportalu maszyny, obróbka powierzchni