Zaprosić ogród do domu

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

W jaki sposób powiększyć granicę domu i jednocześnie zatrzeć tę z ogrodem? Dobrym rozwiązaniem może okazać się dobudowanie ogrodu zimowego.

Ogród zimowy, nazwany też oranżerią, jest dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących kontakt z przyrodą przez cały rok. Dodatkową korzyścią jest to, że dobudowana konstrukcja poprawia bilans energetyczny budynku. Jest to istotnie zwłaszcza wtedy, gdy stoimy przed koniecznością ocieplenia ścian.

Oranżerię można postawić prawie przy każdej ścianie, ale żeby całość pasowała do siebie, najlepiej zastosować te same okna, co w reszcie budynku. Z kolei sposób ich otwierania należy dobrać do funkcji jaką ma spełniać ściana zbudowana z elementów przeszklonych.

Możliwość otwierania czy uchylania okien spełnia bardzo ważną funkcję w korzystaniu z ogrodu zimowego, gdyż w grę wchodzi zapewnienie wygody poruszania się oraz odpowiedniej wentylacji. Jest to istotny aspekt przy projektowaniu oranżerii, ponieważ by uzyskać pełen komfort klimatyczny pomieszczenia, konieczne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności.

Niezależnie od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystać oranżerię, warto zamontować odpowiednie nawietrzniki w dolnych partiach ścian i okien. Można dokonać tego poprzez instalowanie w dachu oranżerii okien połaciowych lub wywiewników grawitacyjnych (np. THK 170 RENSON) lub wyrzutni elektrycznych (np. AIRTOP II). 

Istotne jest też usytuowanie oranżerii względem stron świata, dlatego należy pamiętać o poziomie nasłonecznienia. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zewnętrznych rolet, zacieniających oranżerię (np. rolety TOPFIX® RENSON). 

Z racji tego, że dobre rolety zewnętrzne są dosyć kosztownym rozwiązaniem, przy projektowaniu ogrodu można również rozpatrzyć wypełnienie dachu poliwęglanem. Obecnie wytwarzane poliwęglany wielokomorowe posiadają współczynnik przenikania U=1,5 W/m²K (35mm) i U=1,7W/m²K (25mm) i mogą być produkowane w różnych stopniach przezroczystości.

Oczywiście wybierając tę opcję, trzeba liczyć się ze stałym zasłonięciem dachu. Dobrą stroną takiego zabiegu jest to, że nie trzeba kupować konstrukcji dachu cięższego i droższego typu, co znaczne obniża koszt budowy oranżerii.

Źródło: ENERGOMAT
Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Przezroczyste panele słoneczne zamiast szyb w oknach?

Przezroczyste panele słoneczne zamiast szyb w oknach?

Naukowcy z Michigan State University pracują nad ogniwem...

Nowoczesne rozwiązania ogrodów zimowych od Lattari

Nowoczesne rozwiązania ogrodów zimowych od Lattari

Dzięki stosowanym nowoczesnym rozwiązaniom...

Fasada wentylowana Metra Urano-Wall

Fasada wentylowana Metra Urano-Wall

Wentylowana elewacja, dzięki obecności izolacji, w...

ALSAL o realizacji Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice

ALSAL o realizacji Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice

Nowa postać międzynarodowego portu lotniczego im. Jana...

Zacienienie wewnętrzne PRESTIGE w ogrodzie zimowym

Zacienienie wewnętrzne PRESTIGE w ogrodzie zimowym

Zacienienie wewnętrzne PRESTIGE to rozwiązanie...» Więcej na subportalu fasady, ogrody zimowe