Inteligentny dom to suma inteligentnych rozwiązań

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Konrad Filochowski, Specjalista ds. e-commerce i technologii w Dom-Inteligentny.pl

fot. Dom-Inteligentny.pl

Konrad Filochowski, Specjalista ds. e-commerce i technologii w Dom-Inteligentny.pl


fot. Dom-Inteligentny.pl

fot. Dom-Inteligentny.pl

Zainteresowanie inteligentnymi rozwiązaniami sterującymi i tzw. inteligentne domy zyskują na popularności z dnia na dzień. Aby nieco zgłębić temat, zaprosiliśmy do rozmowy Konrada Filochowskiego, Specjalistę ds. e-commerce i technologii w Dom-Inteligentny.pl.                                                 

Co zyskuje użytkownik, decydując się na wyposażenie swojego domu czy mieszkania w inteligentne rozwiązania sterujące?

Sprawnie działający system inteligentnego domu przede wszystkim dba o komfort użytkownika oraz – w szerszej perspektywie – generuje znaczne oszczędności. Automatyzacja codziennych procesów sprawia, że życie staje się łatwiejsze, a dom bezpieczniejszy. Przykład spersonalizowania inteligentnego domu: od poniedziałku do piątku o godzinie 7:15 uruchomienie radia i włączenie ekspresu do kawy; jeżeli pada mocny deszcz, okna zostaną automatycznie zamknięte; w odpowiedzi na intensywne światło słoneczne inteligentny dom zasunie rolety; w godzinach wieczornych zostanie wyłączone ogrzewanie, nad ranem natomiast włączy się ponownie. System inteligentnego domu może być bardzo dokładnie dopasowany do potrzeb użytkownika, wyręczając go w wielu codziennych czynnościach oraz zapewniając bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Z jakich rozwiązań najczęściej korzystają klienci?

Klienci zwracają uwagę przede wszystkich na mobilność, a więc na sterowanie domem nawet nie będąc w nim – za pomocą komputera i przeglądarki www, smartfona lub tableta (Android, IOS lub Windows Phone). Decydując się na system inteligentnego domu, zaopatrują się przeważnie w urządzenia pozwalające na sterowanie roletami, oświetleniem, czujkami ruchu, temperatury, otwarcia/zamknięcia drzwi, a także możliwością zdalnego ich otwierania. Do tego alarmy, monitoring oraz sterowanie klimatyzacją, kolorowymi taśmami LED RGBW czy temperaturą za pomocą termostatów.

A jakie rozwiązania są według Pana niedoceniane?

Jednym z niedocenianych rozwiązań, jak dotąd, są moim zdaniem wszelkie pomiary np. jakości powietrza, tj. występowania smogu. Dzięki takiej informacji można by było załączać na przykład turbiny filtrujące powietrze, którym oddychamy. Jednak, jak sądzę, w wyniku medialnego nagłośnienia tego problemu i to rozwiązanie wzbudzi wkrótce większe zainteresowanie.

Montaż których rozwiązań jest najbardziej inwazyjny, a których można przeprowadzić już w urządzonym mieszkaniu?

Rozwiązania, które proponujemy, są bezprzewodowe, a więc żadne z nich nie jest inwazyjne. Każde z nich można łatwo zdemontować – np. w przypadku przeprowadzki i chęci zabrania systemu ze sobą.

Co jest kluczowe dla inwestorów w procesie decyzyjnym wyboru rozwiązań do inteligentnego domu?

Podejrzewam, że głównie są to koszty, które w przypadku proponowanych przez nas rozwiązań są indywidualne i osiągalne dla każdego w zależności od jego potrzeb. W następnej kolejności sposób montażu, który, jak już wspomniałem, jest prosty i możliwy do wykonania przez każdego, bez konieczności wzywania fachowca. Duże znaczenie ma również możliwość rozbudowy systemu.

Czy odczuwacie wzrost zainteresowania jakimiś konkretnymi rozwiązaniami?

System bezprzewodowy Z-Wave, o który oparte są nasze rozwiązania, jako sam protokół staje się coraz bardziej popularniejszy, co potwierdza każdego roku wzrost sprzedaży. Jednak skupiając się na bezpośrednich przykładach, zauważyliśmy progres w sprzedaży stacji pogodowych, inteligentnych żarówek, futurystycznych przycisków oraz sterowania domem za pomocą gestów.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Wybrane nowości z targów R+T w Stuttgarcie

Wybrane nowości z targów R+T w Stuttgarcie

Na horyzoncie majaczy już widmo targów fensterbau...

RFID jako wsparcie dla systemów bezpieczeństwa

RFID jako wsparcie dla systemów bezpieczeństwa

Opracowanie efektywnego systemu zabezpieczeń stanowi...

System aluminiowych drzwi automatycznych AS AD od ALURON

System aluminiowych drzwi automatycznych AS AD od ALURON

System AS AD to nowoczesny system przeznaczony do...

GEALAN-STV® – skuteczny sposób na zwiększenie wymiarów okien

GEALAN-STV® – skuteczny sposób na zwiększenie wymiarów okien

Duże przeszklenia pięknie się prezentują, ale...

Kolejne budynki w USA w systemach ALUPROF

Kolejne budynki w USA w systemach ALUPROF

ALUPROF dostarczy swoje systemy aluminiowe do kolejnych...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria