Mit okna referencyjnego

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Porównując cechy okna, takie jak ciepłochronność lub cena, często mamy do czynienia z danymi dotyczącymi tzw. okna referencyjnego, czyli wyrobu o konkretnym wymiarze i konstrukcji, który był przedmiotem badań. Koncept ten często ułatwia i porządkuje nam ogląd sytuacji, ale czasem też może prowadzić do mylnych wniosków. Swoimi przemyśleniami na temat okna referencyjnego dzieli się z nami Marcin Frenkel z MAXBUD-u.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, okna montowane w nowo wznoszonych budynkach powinny charakteryzować się współczynnikiem ciepłochronności dla całego okna nieprzekraczającym Uw=1,3 W/m²K.

Planując zakup okien, a w ślad za tym – porównując oferty różnych producentów, warto zwrócić uwagę, czy w kosztorysie podawany jest współczynnik Uw dla każdego okna z osobna, czy tylko dla okna referencyjnego. Jeśli dysponujemy tylko danymi dla okna przykładowego, to warto zwrócić uwagę, aby jego rozmiar był reprezentatywny dla większości okien w naszym budynku. Nieprecyzyjny zapis może nas zmylić, a w efekcie nabędziemy stolarkę otworową o całkiem innym współczynniku ciepłochronności niż ten oczekiwany.

Szyba zespolona (z gazem argon lub krypton w przestrzeni międzyszybowej) ma bowiem zawsze lepszy współczynnik ciepłochronności niż rama okienna. Im większy więc udział szyby w powierzchni okna, tym jest lepszy współczynnik Uw dla całości. Jeśli więc, jako okno referencyjne podstawimy okno z odpowiednio dużą szybą, to osiągniemy oczekiwany współczynnik Uw=1,3 już przy oknie z szybą jednokomorową. Nie oznacza to jednak, że wszystkie okna w naszym budynku spełnią ten warunek. Różnice pomiędzy wartością współczynnika ciepłochronności mogą sięgać nawet 20-30% w zależności od wielkości okna. Z naszych obserwacji wynika, że większość popularnych rozmiarów stolarki okiennej z szybą jednokomorową nie osiąga współczynnika Uw na poziomie 1,3. Jeżeli więc tylko nasz budżet na to pozwala, warto decydować się na okna z szybami dwukomorowymi (w Maxbudzie są to linie Energo 78 i Passiv 92), bowiem tu praktycznie wszystkie dostępne rozmiary osiągaja wymaganą przez ustawodawcę ciepłochronność. 

Posługiwanie się oknem referencyjnym może prowadzić do mylnych wniosków również w kontekście cenowym. Często zdarza się, że klienci chcąc mieć błyskawiczną wycenę pytają w kilku firmach o koszt tylko 1 wybranego okna, nie przesyłając całego zestawienia stolarki okiennej będącego przedmiotem zakupu. Tymczasem praktyka podpowiada, że o ile średni poziom cen pomiędzy wieloma producentami jest zbliżony (porównując koszt okien dla całego budynku), tak bywają znaczne różnice na poszczególnych typach okien. Bywa, że w jednej firmie tańsze są okna jednoskrzydłowe, a w drugiej dwuskrzydłowe. Warto więc zawsze pytać o komplet okien, który będziemy potrzebować. Tym bardziej, że przy kalkulacji kompleksowej zawsze łatwiej jest uzyskać rabat niż przy wycenie jednego nieszczęsnego okna referencyjnego. 


Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Lista 100 Najbogatszych Polaków 2018 a branża stolarki otworowej

Lista 100 Najbogatszych Polaków 2018 a branża stolarki otworowej

Aby znaleźć się na Liście 100 Najbogatszych Polaków...

Ważna wiadomość dla polskich eksporterów stolarki otworowej do Szwecji

Ważna wiadomość dla polskich eksporterów stolarki otworowej do Szwecji

Władze Szwecji z własnej inicjatywy zaostrzyły...

Forum Wiedzy Inoutic rozpoczęło sezon 2018

Forum Wiedzy Inoutic rozpoczęło sezon 2018

W ramach inicjatywy „Forum wiedzy Inoutic” sezon 2018...

Okno przeciwpożarowe MB-86EI – nowość w ofercie ALUPROF

Okno przeciwpożarowe MB-86EI – nowość w ofercie ALUPROF

Najnowszy system przeciwpożarowy MB-86EI dedykowany jest...

Mobilna Akademia fischer rusza w Polskę

Mobilna Akademia fischer rusza w Polskę

Już 2 marca w trasę wyruszy fischerTRUCK –...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria