25-lecie Roto w Polsce – od zawsze blisko klientów

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

Zamówienie pierwszych trzech tysięcy kompletów okuć Roto przez pierwszy polski Zakład Stolarki Budowlanej, któremu doradzała Barbara Ahlers, na zawsze zostanie w jej pamięci jako wyjątkowy moment z tamtej wizyty w Leinfelden. W rozmowie z Roto Inside Barbara Ahlers opowiada o ćwierćwieczu historii firmy, produktów i rynku, w którego tworzeniu uczestniczyła od samego początku.

Do dziś jestem pod wrażeniem tego, w jaki sposób rozwinęła się polska branża produkcji okien i drzwi. To historia, która pod wieloma względami do dziś zapiera dech w piersiach – opowiada Barbara Ahlers, z wykształcenia inżynier budownictwa. W 1991 r. na zlecenie Roto Frank AG, jako jedna z trojga doradców, zaczęła prezentować polskim producentom stolarki okucia obwiedniowe.

Okucia obwiedniowe Roto Centro i jego funkcje były wtedy kompletną nowością dla większości ludzi zajmujących się produkcją okien w Europie Wschodniej – wspomina Barbara Ahlers. Bardzo dobrze zapamiętała ona na przykład Ryszarda Halupczoka, właściciela zakładu produkcji okien drewnianych R.E.J. Halupczok s.c., założonego w 1988 r. Sam właściciel tak wspomina swój pierwszy kontakt z Roto: Okucia Roto zobaczyłem pierwszy raz w Niemczech podczas wizyty w 1989 roku. Byłem zafascynowany ich działaniem. Przy następnej wizycie w 1991 roku otrzymałem od tamtejszego doradcy technicznego tablicę okuć obwiedniowych Roto, o które jednak wtedy w Polsce było bardzo trudno. Ten historyczny dokument wisi do dziś jako pamiątka w naszej hali produkcyjnej.

» Profil dopasowany do okucia Roto

Po zakupie frezów do obróbki profili umożliwiających montaż okuć Roto okna firmy Halupczok stały się prawdziwym hitem. – I dokładnie tak samo dzieje się dzisiaj z rozwiązaniami Roto Patio czy systemem Roto NT Designo – nasi klienci uwielbiają te okucia!

Jak mówi Barbara Ahlers, jakość i funkcjonalność produktów Roto już 25 lat temu robiła ogromne wrażenie: Wiele nowości, które Roto wprowadziło w ostatnich latach w segmencie okien, drzwi wejściowych i systemów przesuwnych pomogło naszym klientom skutecznie konkurować w Polsce i na rynkach eksportowych. Było to możliwe właśnie dzięki tym innowacjom. Tymczasem Roto w Polsce z roku na rok rosło w siłę i było bardzo blisko swoich klientów, w najlepszym znaczeniu tego słowa.

» Tworzenie historii branży

Producenci okien i eksperci z Roto byli dla siebie nawzajem inspiracją, wpływając równocześnie na sukces branży w Polsce. – Wielu naszych klientów ma tak wysoki wskaźnik eksportu także dlatego, że Roto posiada oddziały na tak wielu rynkach i służy cennymi wskazówkami, dzięki którym w Polsce powstają dokładnie takie okna i drzwi, na jakie jest zapotrzebowanie w Skandynawii, Niemczech czy Europie Południowej – mówi Barbara Ahlers z dumą i wdzięcznością wspomina ostatnie 25 lat, na przestrzeni których miała decydujący wpływ na losy Roto w Polsce: Na początku produkowano tu prawie wyłącznie okna drewniane. Dziś udział okien z PVC na tym rynku wynosi około 85 procent, niewiarygodne, jakie skutki wywołała tylko ta jedna zmiana.

W ciągu 25 lat zespół Roto Frank Okucia Budowlane ciągle się powiększał. Dziś w firmie pracuje prawie 100 osób, wiele z nich spędziło w Roto większość życia zawodowego. Są oni dumni z sukcesu swojego zgranego i stabilnego zespołu.

W 2001 roku zespół składający się z 87 osób wspierał pod kierunkiem Barbary Ahlers, wówczas już prezes Roto Polska, przestawienie ok. 100 klientów z Roto Centro na Roto NT. Obecnie Roto w Polsce zapewnia dostawy do ponad 600 producentów okien i drzwi z PVC, drewna i aluminium. – Klienci zaufali nam wtedy, licząc, że nowa generacja i rodzina produktów wzmocni ich ofertę i zapewni im sukces. Roto od dawna uznaje się za lidera innowacji, ale również za rzetelnego, niezawodnego dostawcę, na którym można polegać – mówi Barbara Ahlers.

» Zaraźliwy entuzjazm

Pracownicy Roto z dumą i entuzjazmem przyjęli pojawienie się okuć Roto NT wyróżniających się matowo-srebrną powłoką. – Naszą największą motywacją do pracy był entuzjazm związany z wprowadzaniem nowości na rynek i ich praktycznym wdrażaniem. Po prostu miło pracuje się w firmie, która zawsze jako pierwsza wprowadza na rynek ważne, innowacyjne rozwiązania – podkreśla Barbara Ahlers, dodając: Nasi klienci w Polsce cenią nas przede wszystkim za budowę programu Roto Door, silnie rozwijaną ofertę systemów przesuwnych czy kompetencje doradcze skoncentrowane w jednym ręku.

Spotkaliśmy się również z bardzo pozytywną reakcją na ubiegłoroczne przejęcie grupy Deventer przez Roto. Gdy przedstawiciel Roto jedzie z wizytą do producenta okien razem z przedstawicielem firmy Deventer, przyjmowani są z otwartymi ramionami, gdyż po raz kolejny Grupa Roto wzmocniła swoje kompetencje doradcze. Producenci doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia uszczelek dla okien wysokiej jakości.

» Dobre doświadczenia

Dla Barbary Ahlers i prawie 100 pracowników Roto w Polsce zadaniem na przyszłość jest utrzymanie i pielęgnowanie pozytywnego nastawienia klientów wobec wspólnych projektów rozwojowych. – To chyba nasze najważniejsze zadanie, dlatego też cieszę się, że skład naszego zespołu jest stały. Dzięki temu budujemy doświadczenie, z którego nasi klienci czerpią korzyści. Chcemy zawsze być najlepszym partnerem dla naszych klientów. Jesteśmy z pewnością bardzo blisko celu, ale utrzymanie tego stanu wymaga od nas ciągłego zaangażowania. Musimy też słuchać klientów. Polscy producenci komponentów budowlanych powinni czuć, że wspieramy ich pomysły. Ostatecznie – ich sukces jest też naszym sukcesem. Wszystkim naszym klientom i partnerom chciałabym bardzo serdecznie podziękować za wspaniałe lata współpracy.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Lista 100 Najbogatszych Polaków 2018 a branża stolarki otworowej

Lista 100 Najbogatszych Polaków 2018 a branża stolarki otworowej

Aby znaleźć się na Liście 100 Najbogatszych Polaków...

Ważna wiadomość dla polskich eksporterów stolarki otworowej do Szwecji

Ważna wiadomość dla polskich eksporterów stolarki otworowej do Szwecji

Władze Szwecji z własnej inicjatywy zaostrzyły...

Forum Wiedzy Inoutic rozpoczęło sezon 2018

Forum Wiedzy Inoutic rozpoczęło sezon 2018

W ramach inicjatywy „Forum wiedzy Inoutic” sezon 2018...

Okno przeciwpożarowe MB-86EI – nowość w ofercie ALUPROF

Okno przeciwpożarowe MB-86EI – nowość w ofercie ALUPROF

Najnowszy system przeciwpożarowy MB-86EI dedykowany jest...

Mobilna Akademia fischer rusza w Polskę

Mobilna Akademia fischer rusza w Polskę

Już 2 marca w trasę wyruszy fischerTRUCK –...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria