Klucze ery mobilnej – o przyszłości otwierania drzwi z Matthiasem Kubickim z Idencom Polska

Zainteresowany? Poproś o ofertę!

R. Matthias Kubicki, Country Manager Idencom Polska

fot. Idencom

R. Matthias Kubicki, Country Manager Idencom Polska


Podczas targów BAU w Monachium zapytano Matthiasa Kubickiego, Country Managera w Idencom Polska, co sądzi na temat aktualnych zmian i nowości w kontekście zabezpieczeń drzwi.

Jakie wrażenia odniósł Pan po uczestnictwie w tych targach w kontekście drzwi i najnowszych technologii?

W kwestii wyboru najpowszechniejszej na świecie technologii komunikacji między drzwiami a ich właścicielem nie padło jeszcze ostatnie słowo. Żadnemu ze światowych gigantów nie udało się na razie przedstawić takiego rozwiązania problemu, by przyćmiło te już istniejące. Dopóki tak się nie stanie, klienci będą wybierać spośród szerokiego wachlarza zastosowań jedynie kompromisy.

Jak nadążać za zmianami technologicznymi?

Przyszłość należy do urządzeń mobilnych. Ruch internetowy przeniósł się do komórek. Od 2013 r. liczba użytkowników internetu mobilnego przewyższa liczbę użytkowników stacjonarnych. I z roku na rok rośnie. Trend ten jest napędzany coraz większą ilością tel. komórkowych w użyciu. Musimy sobie uświadomić, że w kieszeni czy torebce nosimy cały świat. Smartfon podłączony do Internetu oznacza odbiór i nadawanie 24 godziny na dobę. Prywatne i firmowe e-maile, social media, Google Maps, zdjęcia, przelewy, dokumenty, Wikipedia – to nasz świat.

Jakie trendy można było zaobserwować w kontekście drzwi-technologia na najbliższy czas?

Ja i mój smartfon to jedno. Aktualnie smartfon jest kilka tysięcy razy bardziej wydajny i miliony razy tańszy od pierwszych komputerów IBM. Telefon z Androidem, który nosimy w kieszeni, nie jest jeszcze w naszym ciele fizycznym, ale możemy się już zacząć oswajać z takim faktem. Bo smartfon podłączony do Internetu jest częścią tego, kim jesteśmy – zapewnia dostęp do informacji i równocześnie pełni rolę urządzenia sterującego czynnościami, które chcemy wykonać. 

Czyli całkowita likwidacja zamka z kluczem w drzwiach?

Całkowita likwidacja zamka z kluczem w drzwiach na dzień dzisiejszy jest nierealna, ale to urządzenia mobilne będą przejmować coraz większy wpływ na obsługiwanie nowej jakości drzwi.

Rynki finansowe, płatności bankowe czy w sklepach są już cyfrowe – a co z otwieraniem drzwi? Od kiedy w telefonie zacznie rządzić klucz?

W drzwiach, póki co, po staremu. Smartfony stały się centrum dowodzenia w wielu dziedzinach, tymczasem proces otwierania drzwi sprawia wrażenie dosyć tradycyjnego. Od lat funkcjonują oczywiście inteligentne systemy kontroli dostępu: bezkluczowe, bezdotykowe. Problem w tym, że na chwile obecną bezpieczne systemy nie są obsługiwane via smartfon, a systemy ze smartfona nie są wystarczająco  bezpieczne. 

Kiedy ikonka otwierania drzwi trafi więc na ekran główny smartfona?

O jakości rozwiązania problemu otwierania drzwi będzie świadczyło to, w jaki sposób wykorzysta potencjał smartfonów. Z naszego punktu widzenia urządzenie powinno być narzędziem, za pomocą którego nie tylko można otworzyć drzwi. Wykorzystanie potencjału urządzenia mobilnego powinno pozwolić właścicielom drzwi na pełną indywidualizację. Właściciel może np. obserwować i dostawać informacje, co aktualnie dzieje się przed jego drzwiami i wewnątrz domu. Na podstawie tych oraz setek innych danych będzie można przygotować dla każdego w kilka sekund indywidualny scenariusz. To tylko jedna z możliwości. Z setek możliwości. Właściciel drzwi  utożsamia się z nimi. Smartfon mu w tym pomaga. Zainstalowanie aplikacji, za pomocą której właściciel będzie miał dostęp do specjalnie dla niego przygotowanych funkcji, sprawi, że ikonka otwierania drzwi trafi na ekran główny. Drzwi mogą być obecne z ich właścicielem cały czas...

Jeśli nie tylko kluczem to czym?

Fokus, który obraliśmy na najbliższą przyszłość, to dostarczenie klientom wygodnego i bezpiecznego sposobu otwierania drzwi. Innowacyjne technologie dają szerokie możliwości. Z potencjału tych możliwości staramy się korzystać budując kolejne rozwiązania dla producentów drzwi na polskim rynku. W smartfonie króluje biometria, czyli czytnik linii papilarnych. Z jednej strony to biometryczne zabezpieczenie, jako symbol czasów, w których żyjemy, a jednocześnie linie papilarne, jako coś osobistego. Połączenie tych dwóch rzeczy razem będzie świetnie obejmować wszystkie aspekty teraźniejszości.

Zainteresowany? Poproś o ofertę!Kontakt do redakcji oknonet.pl


Powrót ciekawego i popularnego dofinansowania dla Wielkopolski

Powrót ciekawego i popularnego dofinansowania dla Wielkopolski

Przedsiębiorcy z branży stolarki otworowej, którzy...

Schüco na Warsztatach Architektonicznych OSSA 2017

Schüco na Warsztatach Architektonicznych OSSA 2017

W dniu 22 października 2017 roku zakończyła się...

Pierwsze Mistrzostwa Polski Branży Okiennej w szachach za nami!

Pierwsze Mistrzostwa Polski Branży Okiennej w szachach za nami!

Po raz pierwszy rozegrano Mistrzostwa Polski Branży...

Najnowsze modele zawiasów wpuszczanych w rodzinie Invisacta

Najnowsze modele zawiasów wpuszczanych w rodzinie Invisacta

Nowość w rodzinie Invisacta stanowią modele Invisacta...

Impet Systems – systemy stalowe nie tylko do specjalnych zastosowań

Impet Systems – systemy stalowe nie tylko do specjalnych zastosowań

Działalność Impet Systems opiera się na autorskich...» Więcej na subportalu dostawcy, akcesoria